Co to jest kafar i do czego służy?
Kafar to urządzenie budowlane służące do wbijania pionowych pali w ziemię lub w dno zbiornika wodnego. Nazwa wywodzi się z języka niemieckiego – Keffer.
Kafary wykorzystuje się podczas palowania czyli robót wykonywanych najczęściej na grząskich lub niedostatecznie stabilnych gruntach oraz w budowlach nawodnych. Głównym elementem kafaru jest baba czyli masywny ciężar służący do pobijania wbijanego pala.
Spotyka się kafary zarówno naziemne (zwykle z podwoziem gąsienicowym) jak i nawodne (zamontowane na statku wodnym). Tradycyjnie kafary były napędzane parą wodną – baba była podnoszona przez ciśnienie pary wytwarzanej w kotle, a następnie po osiągnięciu odpowiedniej wysokości para była gwałtownie wypuszczana, a zwalniana baba opadała pod własnym ciężarem.
Obecnie najczęściej w użyciu są kafary pneumatyczne, wymagające jedynie dostarczenia do baby sprężonego powietrza lub urządzenia hydrauliczne i spalinowe. Ruch baby w górę i w dół odbywa się na stosunkowo krótkim odcinku – zależnym głównie od jej masy wynoszącej od kilkudziesięciu kilogramów do kilkudziesięciu ton – kilku lub kilkunastu centymetrów, natomiast częstotliwość uderzeń w główkę wbijanego słupa wynosi do kilku lub kilkunastu uderzeń na minutę.
Kafary, mające w swej konstrukcji prowadnicę elementu uderzeniowego (baby) mogą dopuszczać wbijanie pali nie tylko pionowo, ale również z nieznacznym – najczęściej nie więcej niż kilkustopniowym – odchyleniem od pionu.
rozwiązania dla renowacji
Polecane artykuły
Mieszkanie dopasowane do indywidualnych potrzeb
Każdy z nas powinien mieszkać w przestrzeni, która całkowicie odpowiada mu zarówno pod względem estetycznym, jak też praktycznym. Warto się o to starać, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla naszego codziennego komfortu. Oczywiście, często trzeba przeznaczyć sporo pieniędzy na różnego rodzaju modern
Wybór pamięci RAM
Odpowiednie rozpoznanie rynku i dostępnych pamięci RAM często jest szeroko pomijane przez użytkowników komputerów osobistych. Idealny dobór pamięci jest niezbędny, jeśli chcemy w pełni wykorzystać drzemiący potencjał naszego procesora. Czym się zatem kierować przy wyborze pamięci RAM? Pierwszym